Zainteresowanie elektrycznymi środkami transportu stale rośnie. Szczególnie popularne są elektryczne hulajnogi, jednak jednoślady z ekologicznym silnikiem powiększają swoje grono posiadaczy. Rower elektryczny ma za zadanie pomoc rowerzyście w określonych sytuacjach w czasie jazdy. Czy posiadanie takiego pojazdu rzeczywiście jest ułatwieniem?
Działanie rowerów elektrycznych — zadania
Rowery elektryczne nie różnią się znacząco od tradycyjnych modeli. Potrzeba im pedałującego kierowcy tak, jak w klasycznych wersjach. Mają jednak wbudowany akumulator. Bateria montowana w rowerach standardowo mieści się w pojemności od 250 do 600 Wh. Silnik roweru włącza się wraz z momentem rozpoczęcia pedałowania i dostarcza on tyle mocy, ile aktualnie potrzebuje kierowca.
Sensem działania takiego roweru jest zmniejszanie oporu jazdy, z jakim spotyka się rowerzysta np. podczas wjeżdżania pod górkę. Przy szybszym i mocniejszym pedałowaniu, dostarczane jest więcej mocy i odwrotnie - przy wolniejszym jednoślad dostarcza jej mniej. Wyłączenie wspomagania roweru następuje w momencie zaprzestania pedałowania lub w momencie osiągnięcia dozwolonej prawnie prędkości - 25km/h. Dodatkowo wiele modeli rowerów posiada opcję łączenia ze smartfonem. Dzięki temu rowerzysta będzie w stanie odczytać informacje o czasie i dystansie pokonanym danego dnia.
Zalety rowerów elektrycznych
Pierwszą przychodzącą na myśl zaletą jest ułatwienie w postacie wspomagania elektrycznego w czasie jazdy. Cecha ta umożliwia jazdę na rowerze właściwie wszystkim, niezależnie od wieku lub kondycji. Mogą wsiąść na niego dzieci, a także osoby starsze, kontuzjowane lub zmagające się z problemami ze stawami — inteligentny napęd roweru odciąży rowerzystę w momentach, w których będzie tego potrzebować. Dodatkowo rower elektryczny jest ekologiczną alternatywą dla transportu drogowego. Osiąga on prędkość 25 km/h i użytkowanie go nie jest tak wyczerpujące, jak jazda klasycznymi modelami. Ebike przez swój elektryczny mechanizm daje możliwość przebycia dłuższych dystansów. Koszta eksploatacji są niskie — jednoślady te są z reguły bezawaryjne, a fabrycznie zamontowane akumulatory posiadają żywotność kilkuset cykli. Gwarantuje to kilka lat spokojnego użytkowania.
Rowery elektryczne nazywane są rowerami przyszłości, choć już dziś jeździ ich coraz więcej. Pomimo elektrycznego wspomagania, nie znika klasyczna radość i adrenalina wynikająca z jazdy jednośladem. Zastosowanie akumulatora ułatwia jedynie drogę i zwiększa dostępność do tej aktywności.