Jak wyczyścić łańcuch rowerowy?

- Categories : Nowości

Łańcuch jest jednym z najważniejszych elementów każdego roweru, ponieważ wpływa na płynność i efektywność jazdy. Jednak kurz, błoto, piasek, stary olej i inne zabrudzenia negatywnie na niego oddziałują, co znacznie utrudnia poruszanie się. W związku z tym istotne jest regularne czyszczenie i smarowanie łańcucha. W ten sposób nie tylko zwiększysz komfort jazdy, lecz również przedłużysz żywotność wspomnianej części. Z tego artykułu dowiesz się, jak i czym czyścić łańcuch rowerowy.

Korzyści wynikające z pielęgnowania łańcucha do roweru

łańcuch rowerowyRegularne dbanie o łańcuch rowerowy sprawia, że element ten i wszystkie komponenty z nim współpracujące działają sprawniej i nie słychać ich podczas jazdy. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko niespodziewanej awarii w trasie. Pielęgnacja tej części sprawia, że pedałowanie nie wymaga dużego wysiłku, a co za tym idzie, podróżowanie staje się przyjemniejsze. Warto też dodać, że czyszczenie łańcucha do roweru przedłuża jego żywotność i poprawia wygląd.

Czym czyścić łańcuch rowerowy?

Łańcuch do roweru należy czyścić za pomocą specjalnych odtłuszczaczy. Ich zadaniem jest rozpuszczenie starego smaru i wypłukanie go. Preparaty pomagają usunąć również inne zabrudzenia, w tym piasek, błoto i ziemię. Wybierając odpowiedni środek odtłuszczający, warto zwrócić uwagę na to, w jakim czasie odparowuje. Im proces ten przebiega szybciej, tym lepsze jego działanie. Na rynku znajdują się rozmaite preparaty do czyszczenia łańcucha rowerowego – zarówno w płynie, jak i sprayu. Do pozbycia się zabrudzeń można zastosować także benzynę ekstrakcyjną, jednak ma ona mniej przyjemny zapach.

Jak czyścić łańcuch rowerowy?

Wyróżnia się dwa sposoby mycia łańcucha rowerowego. Pierwszy z nich to szybkie czyszczenie. Największe zalety tej metody to brak konieczności zdejmowania łańcucha i możliwość przeprowadzenia zabiegu w trasie. Drugi sposób jest bardziej pracochłonny, ponieważ wymaga rozpięcia ogniw.

Mycie łańcucha do roweru po jego demontażu

Jeśli zależy Ci na tym, aby łańcuch został dokładnie wyczyszczony, powinieneś go zdemontować. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń. Po rozpięciu łańcucha należy umieścić go w butelce z odtłuszczaczem. Następnie trzeba ją zakręcić i potrząsać. W tym czasie preparat dotrze do wszystkich elementów i usunie z nich zanieczyszczenia. Potem wystarczy wyjąć łańcuch z butelki, wytrzeć go suchą, czystą szmatką i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Warto zadbać też o stan innych części napędu. Kółka przerzutki i blaty korby wystarczy przetrzeć kawałkiem materiału nawilżonym odtłuszczaczem. Taki sam zabieg zalecamy wykonać w przypadku kasety. Ta metoda czyszczenia łańcucha polecana jest w sytuacji, gdy znajduje się na nim dużo brudu.

Szybkie czyszczenie łańcucha do roweru

Usuwanie zabrudzeń z łańcucha rowerowego nie zawsze oznacza konieczność jego demontażu. Przy niewielkiej ilości starego smaru, piasku lub błota czynność tę można przeprowadzić bezpośrednio na rowerze. Wystarczy nanieść odpowiedni preparat na łańcuch, a potem za pomocą szmatki lub szczotki dokładnie go rozprowadzić. Tak samo należy postępować podczas usuwania zanieczyszczeń z kasety, korby i kółek przerzutki. Sposób ten można zastosować w trasie.

Jak często czyścić łańcuch w rowerze?

Zastanawiasz się nad tym, jak często czyścić łańcuch rowerowy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od stopnia zabrudzenia, a także warunków eksploatacji roweru. Zaleca się, by po każdej jeździe przetrzeć łańcuch, a po pokonaniu kilkuset kilometrów przeprowadzić dokładne mycie. W przypadku modeli MTB częstotliwość czyszczenia wynosi około 100 km, natomiast w innych sprzętach odstępy mogą być większe (nawet co 200 km).

Nie zapomnij o smarowaniu

Po wyczyszczeniu łańcucha rowerowego należy przeprowadzić jego smarowanie. Czynność ta jest niezbędna, ponieważ poprawia płynność działania tego elementu i wydłuża jego żywotność. W tym celu najczęściej używa się specjalnych olejów. Na rynku dostępne są preparaty na warunki suche i mokre. Można znaleźć też środki uniwersalne lub o specjalnych właściwościach (np. ograniczające tarcie). Zwykle mają one formę płynu lub sprayu. Decydując się na drugą opcję, musisz pamiętać, że wtedy smarowanie należy wykonać po zdemontowaniu łańcucha. W innym przypadku istnieje ryzyko, że spray trafi na hamulce lub inne części i zmniejszy skuteczność ich działania.

Jak dbać o łańcuch w rowerze? Podsumowanie

Pielęgnacja łańcucha rowerowego nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga poświęcenia czasu i zakupu odpowiednich preparatów. Proces ten składa się z kilku etapów, a najważniejsze z nich to czyszczenie i smarowanie. Jednak nie warto zaniedbywać tego elementu, ponieważ dbanie o niego znacznie poprawia jego funkcjonowanie i wydłuża żywotność. Z kolei brak regularnego mycia i smarowania łańcucha do roweru skutkuje szybkim jego zużyciem i przedwczesną koniecznością wymiany, która często sięga kilkuset złotych.

Share this content

Dodaj komentarz