Marzenia o aktywnym spędzaniu czasu i rowerowych przejażdżkach z dzieckiem są początkowo trudne do zrealizowania. Nauczenie dziecka jazdy na rowerze to ogromny postęp w rozwoju psychofizycznym dziecka. Pierwsze dziecięce rowerki biegowe są świetnym sposobem na naukę radzenia sobie z nagłymi bodźcami i stresem. Opowiemy o nich trochę więcej w dzisiejszym wpisie.
Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?
Najczęściej spotykanym, a co za tym idzie najpopularniejszym pierwszym jednośladem dla dziecka jest rowerek biegowy. Jadąc na nim dziecko będzie odpychało się nogami na zmianę, ucząc się utrzymywania stabilności i równowagi. Taki rowerek powinien być stosunkowo lekki, aby dziecko mogło poradzić sobie z przemieszczaniem się na nim. Właśnie z tego powodu jednoślady dla najmłodszych często są produkowane z drewna. Na rynku dostępne są rowerki z różnych rodzajów tego surowca. Różnica polega głównie w rodzajach ich miękkości, co rzutować może na wytrzymałości jednośladu na obicia.
Kiedy należy zamienić rowerek biegowy na rower z pedałami?
Gdy dziecko zacznie radzić sobie z utrzymaniem równowagi i obsługą kierownicy, warto zacząć myśleć o wymianie roweru na ten z pedałami. Drugim wyborem może być jednoślad z doczepianymi kołami. Bardzo ważnym elementem udanego zakupu jest dobór wysokości roweru względem wzrostu dziecka. Musi ono swobodnie dosięgać palcami lub przednią częścią stopy do ziemi, żeby móc samodzielnie wsiadać i zsiadać z jednośladu. Jeżdżąc na takim rowerze, dziecko uczyć się będzie wykonywania kilku zadań fizycznych jednocześnie — oprócz utrzymywania równowagi i koordynacji, musi opanować także pedałowanie i prawidłowe decydowanie o torze jazdy.
Nie ma określonego wieku dobrego na zmianę dziecięcego roweru. Niektóre dzieci szybciej zrozumieją technikę działania roweru i jazdy, przez co będą gotowe na przesiadkę niemal od razu, a innym może to zająć zdecydowanie więcej czasu. Nie warto się poddawać przy nauce — trzeba pamiętać, by dać malcowi swobodę co do upadków i wahań równowagi (oczywiście tych, które nie wydają się niebezpieczne). Dzieci uczą się metodą prób i błędów, więc samodzielność w nauce jest kluczem do sukcesu.
Jazda na rowerze ma dla rozwoju dziecka wiele zalet. Oprócz umiejętności zdobytych na całe dorosłe życie, pobudza ona pracę obu półkul mózgowych, powodując tym samym tworzenie się nowych połączeń. Kolarstwo poprawia wydolność płuc oraz pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia. Dziecko zabierane na rower uczy się znaczenia aktywności fizycznej, a także rozwija relacje z rodzicem czy rówieśnikami.